4-H Volunteers

For more information on becoming a 4-H volunteer, contact the UW-Extension office at 262-741-4951.

 Extension Volunteer Application
 Volunteer Behavior Guidelines
 Confidentiality Statement

Current Committee Membership

Awards Committee

Caroline Cornelison

Bonnie Cornue

Lisa Decker

Linda Giorno

Chris Jones

Dianne Kegley

Richard Morgan

Marlene Schoenbeck

Barb Sommers

Pat Tierney


House of Pork Leadership

Susan Clark, Flea Markets

Laurie Giorno, Treasurer

Dan Morgan

Richard Morgan

Sally Morgan

Also includes all Adult and Youth District Representatives.


Expansion & Review Committee

Emily Cadman

Tammy Cadman

Travis Cadman

Diane DeBaere

Sharon Gonzalez

Neives Gonzalez

Lorie Knoll

Letha Kuecker

Kelly Strait

Kathy Tober

Bill Trewyn

Marie Vigueras


Futures Committee

Cathy Duesterbeck, Chair

Kathie Benhart

Carol Henningfeld

Mary Sterken

Laura VanderVeen


Softball Commission

Mark Worland, Chairman

Dan Hegeman, Vice Chairman

Barb Dowty, Treasurer

Ken Baerwald, Director

Brenna Constable, Director

Nancy Lee, Sr Leader Rep

Lillie Cauffman, Jr Leader Rep

Brandon Constable, Jr Leader Rep

Nathan Welsh, Jr Leader Rep


Shooting Sports

Robert Arnold

Tim Boss

Robert Burton

David Casciaro

Todd Cauffman

Jerry Fassbender

Lenny Faytus

Dale Grzenia

Wendy Hanson

Alec Iseppon

Bill Knilans

Wally McManaway

James Nerud

Richard Netzinger

Cully Pillman

Jeff Pohl

Kathleen Tober

Bill Trewyn


ANIMAL PROJECT COMMITTEES

BEEF:

Doc Sterken, Jr Dept Supt
Ryan Holle, FFA Advisor

CATS:

Ashley VanSchyndel, Key Leader

DAIRY:

Lisa Konkel, Jr Dept Supt, FFA Advisor

DOGS:

Shelly Weeks, Key Leader

GOATS:

Susan Earle, Jr Dept Supt

HORSE & PONY:

Donna Kundert, Key Leader
Laurie Olson, President
Colin Horlacher, Treasurer
Sandra Hill, Secretary

PETS:

Kathy Combs, Key Leader

POULTRY:

Bill Marquart, Jr Dept Supt
Dale Wheelock, Key Leader
Melanie Drall-LaRock, Vice President
Betty Baerwald, Secretary
Michelle Schmalfeldt, Treasurer

RABBITS:

Jackie Hahlbeck, Jr Dept Supt
Margaret Vacula, Key Leader
Kelly Jaeck, Secretary
Bruce Houghtby, Treasurer

SHEEP:

Tim Ehlen, Jr Dept Supt

SWINE:

Jim Henriott, Jr Dept Supt
Marty Speth, FFA Advisor


NON-ANIMAL PROJECT COMMITTEES

AEROSPACE:

Damien Daniels, Key Leader

ART:

Richard Morgan, Key Leader

BEEKEEPING:

John Kendall, Key Leader

CITIZENSHIP:

Caroline Cornelison, Key Leader

CLOTHING/LOOKING GOOD:

Cathy Duesterbeck, Key Leader

CLOVERBUDS:

Kathie Benhart, Co Key Leader
Carol Henningfeld, Co Key Leader

COMMUNICATIONS:

Kathie Benhart

CROPS:

Roman Henningfeld
Carol Henningfeld

EQUINE EDUCATION:

Torell Geffers

EXPLORING:

Kathie Benhart, Co Key Leader
Carol Henningfeld, Co Key Leader

FOOD & NUTRITION/HEALTH:

Laurie Giorno, Co Key Leader
Sally Morgan, Co Key Leader

FOOD PRESERVATION:

Marlene Schoenbeck, Key Leader

HOME ENVIRTONMENT

Bonnie Cornue, Key Leader

INTERNATIONAL PROGRAM

Caroline Cornelison, Key Leader

KNITTING & CROCHETING

Nancy Lee, Key Leader

NATURAL SCIENCE

Kathleen Tober, Key Leader

PHOTOGRAPHY

Linda Amann, Key Leader

PLANT SCIENCE, FLOWERS, HOUSEPLANTS, HOME GROUNDS:

Marlene Schoenbeck, Key Leader

SCALE MODELS:

Keith Reimers, Key Leader

THEATRE ARTS:

Caroline Cornelison, Key Leader

VEGETABLES:

Roman Henningfeld
Carol Henningfeld


Sharing is Caring - Click Below to Share